Що може впливати на виникнення урологічних недуг і до чого тут вода. Розмова з урологом NOVO (відео)
Іноді люди соромляться, бояться звертатися до лікаря певної спеціальності, як-от уролога. Але тоді є ризик проґавити момент, коли справді необхідно підтвердити або спростувати наші скарги на самопочуття чи підозру щодо наявності якогось захворювання. Tvoemisto.tv запитало лікаря Центру медичних інновацій NOVO Маркіяна Повха про симптоми та наслідки урологічних недуг, що може на них впливати і чому важливо проходити профілактичні огляди.
Що таке урологія та що обстежує/лікує спеціаліст цього профілю?
Урологія – це напрямок медицини, який досліджує, діагностує та лікує захворювання органів сечостатевої системи у чоловіків, жінок і навіть дітей. Уролог обстежує практично всі органи сечостатевої системи, до яких належать: нирки, сечоводи, сечовий міхур, передміхурова залоза, статеві органи чоловіків і жінок, та, відповідно, лікує їх.
Уролог є універсальним лікарем для чоловіків і жінок, оскільки будова більшості органів сечостатевої системи в них не відрізняється. Питання лише у відмінності статевих органів – тут уже справа гінекологів.
Із якого віку потрібно відвідувати уролога та як часто?
Конкретного віку для цього не існує, але раджу всім пацієнтам із шести-семи років періодично проходити огляд в уролога – дитячого або дорослого. Як часто? Навіть при задовільному самопочутті щонайменше раз на рік здавати контрольні аналізи і приходити на базові обстеження, в тому числі УЗД.
Чи є потреба в підготовці до обстеження, певна інструкція?
Якщо мовиться про планове обстеження органів сечостатевої системи, то перед візитом до лікаря радимо пройти базові лабораторні обстеження, до яких належать: загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, біохімічний аналіз крові та ультразвукова діагностика. Це дозволить зекономити час і кошти пацієнта, уникнути зайвих візитів. Водночас на основі таких обстежень лікар може зорієнтуватися, чи справді є якісь порушення, і за потреби рекомендувати дообстеження. Якщо такої потреби нема – профілактичні заходи або ще один візит для контрольного огляду.
Зазвичай працівники рецепції цікавляться метою візиту: плановий профілактичний огляд чи наявність скарг на здоров’я? У разі підозри того чи того захворювання рекомендуємо на рівні рецепції деякі дообстеження.
Що може впливати на виникнення урологічних недуг?
Усе. Але найперше екологія, легковажне ставлення до свого здоров’я, зловживання спиртними напоями, тютюновими виробами, переохолодження. Загалом усі несприятливі чинники можуть провокувати загострення хронічних недуг і виникнення гострих захворювань органів сечостатевої системи. Приміром, таке захворювання, як цистит, найчастіше є наслідком переохолодження та вживання недостатньої кількості рідини. У цьому випадку зазвичай рекомендують зробити загальний аналіз сечі та посів на флору і чутливість до антибіотиків. На основі цих обстежень можна призначити адекватне лікування.
Якими є перші симптоми захворювання органів сечостатевої системи?
Цей спектр насправді дуже широкий і залежить від того, в роботі якого органа відбувся збій. Наприклад, при сечокам’яній хворобі може виникати гострий нападоподібний біль у поперековій ділянці з одного чи другого боку, нудота, блювання. При циститі найпоширеніше часте сечовипускання, при якому відчувається ріжучий біль, відбувається зміна кольору та запаху сечі. Що стосується онкологічних захворювань, то найчастішими ознаками є поява крові в сечі, зниження апетиту, інтоксикація, загальна слабкість.
Як не проґавити момент негайного звернення до лікаря, які симптоми мають насторожити?
Щоби не проґавити початок захворювання, як я вже казав, треба проходити планові обстеження. Навіть за наявності незначних симптомів одразу звертатися до уролога. Будь-яке захворювання легше, простіше і дешевше лікувати, коли воно на початковій стадії, не перейшло в хронічну форму.
Чи є перелік продуктів, які варто споживати, щоб запобігти урологічним захворюванням?
Органи сечостатевої системи дуже «люблять» вживання достатньої кількості рідини. Пацієнтам, які мають урологічні недуги чи схильність до запальних процесів, раджу пити багато води, щоби було часте сечовипускання і не переповнювався міхур. Що стосується раціону, то є певні особливості при окремих захворюваннях, наприклад, сечокам’яній хворобі. Та загалом рекомендуємо дотримуватися різноманітного, але збалансованого харчування, не зловживати окремими продуктами.
Чому профілактика завжди краща, ніж лікування, особливо урологічних хвороб?
Профілактика краща тому, що при вчасному виявленні захворювання його лікування минатиме швидше, легше та набагато результативніше. Приміром, якщо пухлину в нирці діагностували на ранній стадії, то пацієнта можна повністю вилікувати. А якщо цей момент проґавили, то лікування триватиме важче, довше, а іноді взагалі можна позбутися нирки.
Які методи діагностики/обстеження органів сечостатевої системи використовують у Центрі медичних інновацій NOVO?
На базі нашого центру можливе виконання практично всього спектра лабораторних обстежень: загальний аналіз крові, сечі, бактеріологічне дослідження. Для оцінки функціонування репродуктивної системи можливе виконання спермограми, біохімічного аналізу тощо.
Що стосується інструментальних методів обстеження, то у NOVO можна пройти ультразвукове обстеження нирок, міхура, простати, сечоводів, органів статевої системи, доплерографічне обстеження нирок, чоловічих статевих органів, судин. Для більш точного дообстеження є можливість зробити КТ чи МРТ органів сечостатевої системи.
Назвіть найпоширеніші урологічні захворювання серед дітей, жінок та чоловіків.
У жінок найчастіше трапляються запальні процеси – ті ж цистити, в чоловіків найчастіше діагностують простатит, запалення яєчок. Окрім цього, досить багато чоловіків останніми роками звертаються з проблемами репродуктивного характеру.
Діти найчастіше потрапляють до урологів із вродженими особливостями й аномаліями, як-от звуження структури сечоводів, а також фімозами.
Що важливо, впливає на це й особливий склад води на заході України. У Львівській, Закарпатській, Івано-Франківській областях найбільший відсоток пацієнтів із сечокам’яною хворобою. Тому воду треба пити тільки після кип’ятіння! Окрім цього, треба памʼятати, що навіть споживання непідробних мінеральних вод потрібно чергувати, не пити одну й ту ж довше як три місяці.
Висококваліфікований медичний персонал. Участь у міжнародних та всеукраїнських заходах дає можливість застосувати найкращий світовий досвід
Зручний графік роботи. Ми працюємо 7 днів на тиждень, в будні з 8:00 до 22:00, в суботу з 8.00 до 21.00, в неділю з 10.00 до 17.00. Записуйтесь та приходьте в зручний для Вас час!
Високоточне діагностичне обладнання провідних світових виробників з максимальною безпекою та зручністю для пацієнта.