Лікар-ревматолог Олена Кошулінська про лікування захворювань автоімунної системи (відео)

Лікар-ревматолог Олена Кошулінська про лікування захворювань автоімунної системи (відео)
Ревматолог Медичного центру NOVO Олена Кошулінська – фахівчиня, котра займається діагностикою, лікуванням, профілактикою захворювань суглобів, хребта та автоімунних хвороб сполучної тканини. Та оскільки сполучна тканина є практично в усіх органах, можна лише додати, що ревматологія також охоплює захворювання кісток, внутрішніх органів, судин, серця та інших порушень, які призводять до недуг автоімунної системи.

Є більш ніж 150 ревматологічних захворювань. З чим найчастіше доводиться мати справу Вам?

Найчастіше з болем у суглобах, болем у хребті. Загалом захворювання суглобів бувають різними: запальними, внаслідок зношування суглобів і такі, що не проявляються суглобовим синдромом.
Але біль у суглобах – лиш один із симптомів різних захворювань, якими займається ревматолог. Серед них:

Артрити, які поділяються на ревматоїдний, реактивний, псоріатичний, подагричний, метаболічний. Це все запальні захворювання, в яких природа виникнення різна, але лікування схоже – протизапальними препаратами. 
Ревматизми проявляються внаслідок ураження стрептококовою інфекцією і дають певні ускладнення на серце.
Спондилоартрити – запальні захворювання хребта, як-от хвороба Бехтерева, хвороба Рейтера, хвороба Крона.
 
Ревматологи також займаються запаленням судин – системними васкулітами при запаленні великих, середніх і дрібних судин. Вони досить складні в діагностиці, тому пацієнти можуть тривалий час обстежуватись у різних лікарів, перевіряти органи й системи, поки не потраплять до ревматологів.
Крім того, ревматолог лікує остеоартрозиостеоартрити, які періодично запалюються; остеопорози, на які хворіють щораз більше людей; автоімунні ураження сполучної тканини: системний вовчаксистемна склеродермія; артрози – дегенеративні захворювання суглобів; саркоїдоз легень – ревматологічна хвороба, яка вражає сполучну тканину і лімфовузли легень.
Спричиняти біль у суглобах можуть і багато інших хвороб: ендокринні, онкологічні, гематологічні. Тому за час лікування пацієнта ревматологу доводиться комунікувати з великою кількістю інших спеціалістів.
 


Чи вплинула війна на загострення цих недуг?

Зараз можемо констатувати, що з початку повномасштабної війни кількість псоріазів серед людей молодшого й працездатного віку збільшилася в кілька разів! Із первинними псоріатичними висипаннями, зокрема псоріатичним артритом, щораз частіше звертаються 16–18-річні, які гостро реагують на війну й повітряні тривоги. Також через стресові ситуації серед пацієнтів загострилися ревматоїдні артрити.
А через те, що люди неправильно харчуються, мало рухаються, сидячи в офісах, нечасто бувають на свіжому повітрі, на сонці, їм бракує вітаміну D, вони втрачають кальцій, і розвивається остеопороз. 

Тоді це міф, що ревматичні захворювання вражають тільки людей старшого віку?

Звичайно. Ревматичні захворювання, вражають людей будь-якого віку, навіть дітей.
Артрити часто зумовлені генетичною схильністю, а ревматизм має інфекційне походження і розвивається переважно після ангіни, хронічного тонзиліту, стрептококової інфекції. 
До речі, дітьми займаються дитячі ревматологи або кардіоревматологи. Наприклад, досить поширеною хворобою є ювенільний ревматоїдний артрит (ЮРА). Це спадково детерміноване захворювання. Звісно, не кожна дитина може на нього захворіти, але генетична схильність тут все-таки відіграє роль.
Ця хвороба піддається ефективному лікуванню, буває, що дитина росте, і після настання пубертатного віку артрит може «затихнути» й наслідки будуть мінімальні.

Олена Кошулінська, лікар-ревматолог львів, Медичний центр NOVO, прийом ревматолога Львів

А як запідозрити, розпізнати саме ревматичне захворювання?

Ревматичні захворювання можуть починатися по-різному. Зазвичай зі стрептококової інфекції. В людини тривалий час спостерігається висока температура тіла, інтоксикація. Біль у суглобах при ревматизмі нестійкий, а “летючий”, тобто виникає то в одному, то в другому суглобі, через тиждень – у третьому. Згодом ці суглоби практично не уражаються й не запалюються, але страждає інший орган – серце.
Якщо мовиться про ревматоїдний артрит, то люди часто не звертають уваги на вранішню скутість, а це вагомий фактор для передумов виникнення хвороби. Річ у тім, що запалення починається під час знерухомлення суглоба, тобто вночі, і коли вранці людина намагається підвестися з ліжка, то відчуває цю скутість, біль, їй знадобиться майже година, щоби розрухатися.
Іноді пацієнти розповідають, що такий стан відчувають тижнями, згодом їм стає легше, і вони нікуди не звертаються. Та коли біль поновлюється, стає ще гірше. Тому ігнорування суглобового болю призводить до того, що суглоби руйнуються, запалення наростає, уражаються інші суглоби.

Що може бути причиною болю в суглобах?

Біль у суглобах може бути безпосередньо пов’язаний із проблемою в суглобах, а також мати інтоксикаційний характер. Є чимало інфекційних захворювань, які можуть спричиняти біль у суглобах. Серед них навіть кліщовий бореліоз, туберкульоз, онкологія. Неправильно лікуючись або самостійно приймаючи ліки, людина може лише пригнічувати біль, а не лікувати саму хворобу.

Олена Кошулінська, лікар-ревматолог львів, Медичний центр NOVO, прийом ревматолога Львів

Чи можна стверджувати, що суглобові болі завжди є ознакою артриту?

Артритні й артрозні болі різні. Коли є запалення (артрит), тоді болі стартові. Як уже мовилося, запалення розвивається, коли суглоб знерухомлений. За цей час наростає виділення зайвої синовіальної рідини, суглоб опухає, і починається біль.
Артрозні болі мають інший характер: людина ходить, суглобові поверхні труться, хрящі руйнуються, і починається біль.

Як можна запобігти розвитку ревматичних захворювань?

Що стосується ревматизму, раджу звертати увагу на ангіни й стрептококи, які спричиняє тонзиліт, і ефективно їх лікувати. Це може також убезпечити від проблем із серцем. Якщо мовиться про артроз, то не варто створювати сильне навантаження на суглоби, а займатися помірними фізичними вправами, правильно харчуватися, не пити газованих напоїв, стежити за вагою тіла. Коли говорити про ревматоїдні артрити, то запобігти їм важче.

Як відрізнити ревматизм від ревматоїдного артриту?

Ревматизм завжди має інфекційний фактор. Ревматоїдний артрит може виникати без інфекційного фактора, після переохолодження, стресу, надмірних навантажень або взагалі безпричинно. Притім хвороба розвивається поступово, часто з незначними симптомами, на які люди мало звертають увагу. 

Коли та за яких умов без зволікань варто звернутися до ревматолога?

Зі зверненням до ревматолога не варто зволікати тоді, коли після пережитої інфекції тривалий час тримається температура. Це може бути ревматична лихоманка. 
Також звертатися до спеціаліста потрібно, коли болять і сковують рухи суглоби, відчувається скутість у хребті, наприклад вранці (так болить, що годі розігнути спину). Крім того, треба звернути увагу на висипання на шкірі, зокрема фотодерматит (коли висипання з’являється після перебування на сонці), що може бути ознакою системного вовчака. А ще коли виникають синці на шкірі чи судинні висипання. Все це має насторожити, бо може вказувати на геморагічний васкуліт.
Обов’язково варто звертати увагу на хруст, малорухливість у суглобах, погіршення рухливості після великого навантаження. Так може розвиватись артроз. Не варто забувати й про остеопороз, коли відбувається втрата мінеральної щільності кісток, кальцію. 

Якщо біль у суглобах помолодшав, то як уберегтися від раннього артриту?

Якщо це генетично детерміноване захворювання, як-от ЮРА, то визначити, який саме ген домінуватиме, неможливо.
Крім спадкової схильності, є ще поширення за статтю. Наприклад, до артриту, хвороби Бехтерева, ЮРА більш схильні хлопці, а системного вовчака – дівчата й жінки. Подагра щадить жінок, але тільки молодих, у них працює естроген (тобто, коли жінка менструює, то подагра її не турбуватиме), натомість у чоловіків подагра може виникнути із 18 років, коли є підвищений рівень сечової кислоти. Псоріаз і ревматизм можуть розвиватися і в чоловіків, і в жінок, у той час як остеопороз більше уражає жінок.

Як відбувається консультація в ревматолога Медичного центру NOVO?

Консультація ревматолога в Центрі NOVO триває 45 хвилин. За цей час лікар розпитує пацієнта про його стан, скарги, з’ясовує причини виникнення хвороби або стану, що передувало ревматичним захворюванням, оцінює фізіологічні й біохімічні функції, оглядає шкірні покриви.
Щоб діагностувати ревматичні захворювання, необхідно провести низку обстежень та аналізів. Часто пацієнти приходять із готовими скринінговими первинними обстеженнями, аналізами, МРТ, кардіограмами тощо, тож і це може знадобитися. Якщо ні – призначимо додаткові.
Лікування відбувається лише зі згоди хворого.

Які симптоми ревматичних захворювань часто ігнорують пацієнти та що може вказувати на серйозну проблему?

Пацієнти зараз дуже різні. Люди старшого віку більш терплячі, приходять до ревматолога тоді, коли суглоб уже не врятувати. Суглоби в них викривлені, хода неправильна, тож просять насамперед зменшити больові відчуття. Молоді та люди працездатного віку більше дбають про своє здоров’я: читають відповідну літературу, вживають харчові добавки, займаються спортом. Проте завжди є відсоток тих, що зволікають зі зверненням до лікаря, не зважають на незначне підвищення температури тіла, біль. На жаль, такі симптоми можуть вказувати на ревматизм, тому варто негайно йти до лікаря.

Що буде, коли ревматизм не лікувати? Наскільки шкідливим є самолікування?

Біль у суглобах люди чомусь лікують самі. Є великий перелік знеболювальних препаратів, у тому числі нестероїдних протизапальних, які можна купити в аптеці. Це призводить до ускладнень, зокрема проблем зі шлунком, підвищення тиску. 
Тому лише фахівці здатні призначити правильне лікування! Неправильний діагноз, лікування, а надто самолікування, призводять до незворотних змін в організмі, інвалідизації.

Олена Кошулінська, лікар-ревматолог львів, Медичний центр NOVO, прийом ревматолога Львів
 
Чи можна, наприклад, удома швидко усунути запальний процес у суглобах? Що порадите?

Коли суглоб гарячий, запалений, його можна знечулити холодним компресом. Коли суглоби скриплять, можна вдатися до натирання. Якщо лікар ще не встиг оглянути пацієнта, можна вживати протизапальні нестероїдні препарати: нурофен, ібупрофен, німесил. Але все-таки варто записатися до спеціаліста.

А що тоді заборонено робити?

На запалений суглоб не можна накладати компреси, надмірно його розрухувати. Спокій у цьому випадку є найкращим ліком.

Що руйнує, а що відновлює хрящову тканину?

Хрящова тканина обволікає суглоб. Щоб нормально рухатися, в людини мають бути здорові всі структури й суглоби. Хрящ руйнує переважно запалення, травма, перевантаження, гіподинамія. Якщо людина надмірно навантажує свої суглоби, піднімає важке, має постійну стоячу або сидячу роботу, надмірну вагу, то може виникнути запалення суглобів і руйнування хрящів.
Ревматоїдний артрит також нищить суглоб: замість нормального хряща наростає патологічна субстанція, яка не виконує функції змащування. Крім того, є чимало мікрокристалічних артритів, до яких належить подагра: в суглобах відкладаються кристали, які їх руйнують. Ця руйнація погано позначається на фізіологічних функціях людини, виникає скутість і надлишкова вага.
Що стосується відновлення хряща, то ця процедура тривала. Річ у тім, що хрящ не має власних судин, поживні речовини отримує шляхом дифузії або тією судинкою, що живить кістку чи охрястя. 
Найперше, щоб не виникало проблем, варто зменшити надлишкову вагу й навантаження на суглоби. Якщо є можливість їздити на велосипеді чи плавати у басейні – це лише на користь. Для відновлення суглобів важливе збалансоване харчування, споживання вітамінів С і D (ківі, квашена капуста, ягоди, цитрини, солодкий перець, масло, печінка тріски, жовтки), сірки й селену (м’ясо, риба, бобові, крупи, яйця, кисломолочні продукти), олії тощо. 
Що стосується препаратів, то для відновлення хрящів їх доведеться приймати планово тривалий час. Зокрема хондропротектори. Вони бувають різні: 
Харчові добавки, які містять хондроїтин, глюкозамін і колаген. Препарати легкі у вживанні й добре засвоюються.
Внутрішньом'язові хондропротектори, які також містять хондроїтин, глюкозамін і теж непогано засвоюються.
Гіалуронова кислота. Рідину вводять у суглоб, і вона захищає суглобові поверхні, пригнічує запалення та відновлює оболонку суглоба.
 
Олена Кошулінська, лікар-ревматолог львів, Медичний центр NOVO, прийом ревматолога Львів

Одним із методів лікування суглобів є укол гіалуронової кислоти. Цей сучасний метод ефективний?

Так, введення гіалуронової кислоти, спорідненої із суглобовою рідиною, стимулює відновлення хрящів. Але є інші способи: тропоколаген, коли вводять колаген різної щільності і він слугує шаровим захистом від стирання суглобових поверхонь; введення стовбурових клітин, що також відновлює суглоби.

Якщо симптоми артриту зменшуються, чи можна припиняти лікування?

Не раджу. Якщо це просто надмірне навантаження на суглоб чи його запалення, то на лікування знадобиться не менш ніж 10-14 днів. Якщо це хронічне запалення суглобів, то потрібно набратися терпіння.

І наостанок розкажіть, як проходить лікування?

Оскільки ревматичні захворювання переважно хронічні, лікування у ревматолога тривале. Є артрити, які лікуються швидше. Той самий напад подагри може тривати кілька днів, навіть тиждень. За цей час пацієнт одержує протизапальне й протинабрякове лікування, препарати для зниження сечової кислоти. Артрит минає, і людина практично одужує, проте надалі все одно змушена дотримуватися дієти й програмного лікування.
Автоімунні артрити доводиться лікувати довше, бо тут задіяна імунна система.
Ревматичні захворювання мають періоди загострення та ремісії, тобто коли хвороба слабшає, але в цей період необхідно застосовувати спеціальну терапію. Ремісія буває фізіологічна й імунологічна, і ми, лікарі, завжди намагаємося досягти імунологічної ремісії, щоб у пацієнта не продукувалися антитіла проти власного організму і хвороба призупинила розвиток.
 

Ольга Шведа

Фото і відео: Твоє місто

 


За детальною інформацією та обов'язкового попереднього запису звертайтесь до контакт-центру:
(працює щодня з 08.00 до 22.00, у суботу - з 08.00 до 21.00,  в неділю - з 10.00 - 17.00):

 
 
+38 068 468 23 03

  
+38 067 817 23 23
просп. В.Чорновола, 45A, корпус 4 
понеділок-п'ятниця (з 09.00 до 18.00)
 
 
до переліку усіх консультацій

повний перелік послуг в Медичному Центрі NOVO

 

передзвоніть мені  


Поділитись:



Наше здоров'я

Переваги
  • Висококваліфікований медичний персонал. Участь у міжнародних та всеукраїнських заходах дає можливість застосувати найкращий світовий досвід
  • Зручний графік роботи. Ми працюємо 7 днів на тиждень, в будні з 8:00 до 22:00, в суботу з 8.00 до 21.00, в неділю з 10.00 до 17.00. Записуйтесь та приходьте в зручний для Вас час!
  • Високоточне діагностичне обладнання провідних світових виробників з максимальною безпекою та зручністю для пацієнта.