Літо – не лише час відпочинку, але й найуразливіший період для організму. Ризик захворіти в цю пору набагато вищий, аніж узимку. Порція морозива, газована вода з холодильника, купання в холодній воді можуть спричинити переохолодження і призвести до ангіни, отиту, тонзиліту. Як безпечно і з користю провести решту літа без нежитю та болю в горлі, у вухах та що робити, коли запалення все ж таки почалося. Тvoemisto.tv запитало в дорослої та дитячої оториноларингологині Центру медичних інновацій NOVO Лесі Супрун, зустрівшись із нею на новій локації Центру – просп. Чорновола, 45а, корпус 4.
Розкажіть насамперед, що лікує оториноларинголог і які захворювання ЛОР-органів зараз є найпоширенішими?
Оториноларинголог або, простіше кажучи, ЛОР-лікар лікує захворювання верхніх дихальних шляхів: вухо, горло, ніс. Що стосується недуг, то досить часто дорослі і діти хворіють на риніти, отити, тонзиліти, фарингіти як улітку, так і взимку. Притім частота вірусних та інфекційних недуг узимку навіть менша.
Так, улітку, коли спека, більшість людей думають, що не захворіють. Але деякі хвороби ЛОР-органів загострюються саме в теплу пору року. Які небезпеки можуть чатувати на нас улітку?
Чомусь усі вважають, що влітку захворіти практично неможливо, але це далеко на так. Взимку люди, як правило, намагаються убезпечитися від низьких температур, частіше вдаються до профілактичних методів, вживаючи вітаміни і не тільки. Але саме влітку захворювання ЛОР-органів можуть виникати переважно через різкі перепади температури. Наприклад, після споживання прохолодних напоїв чи морозива з’являється ангіна, після пірнання в озеро – отит або грибкове захворювання. Також шкоди організму можуть завдавати кондиціонер і прохолодний душ.
Літо – ідеальний час для купання. Як не підхопити вушну інфекцію, той самий отит, і що робити, коли вода все-таки потрапила у вуха під час перебування у воді? Якою повинна бути перша допомога в такій ситуації?
Зовні повітря гаряче, а у водоймі, коли пірнаєте, вода прохолодна. Через це знижується опірність організму і може виникнути запальний процес – отит. Щоб не допустити потрапляння води у вуха, бажано закривати їх перед купанням. Для цього можна використовувати спеціальні вкладки або ж ватні тампони.
Якщо вода у вуха все-таки потрапила, можна схилити голову набік і пострибати або натиснути долонею на вухо і різко відпустити. Також раджу накапати у вухо спиртового розчину, який, змішуючись із водою, випаровується.
Побутує думка, що на ангіну можна захворіти тільки взимку. Однак улітку вона виникає так само. Що може спричинити її в теплу пору року?
Узимку люди намагаються всіляко запобігати захворюванням, не допускаючи переохолодження, натомість улітку думають, що коли сонце пригріває, то захворіти неможливо. Втім через різкі перепади температури знижується резистентність організму, і на тлі ослабленого імунітету людина починає хворіти на тонзиліт, ангіну, загострюються майже всі хронічні недуги.
А чого влітку, щоб не захворіти, треба остерігатися найбільше?
Загострення хвороб дихальних шляхів провокують і холодні газовані напої, і морозиво, і протяги в громадському транспорті, і кондиціонер у авто або приміщенні.
Коли на вулиці спека, як радите дітям і дорослим охолоджуватися?
Найкраще заховатися в затінок і пити достатню кількість рідини. Раджу негазовану воду кімнатної температури, а не холодні газовані напої.
А теплі газовані напої можна?
У спекотні дні будь-які газовані напої – холодні чи теплі – провокують швидке загострення хронічних недуг, зокрема хвороби горла. Тому найкращим варіантом є звичайна питна вода.
Тепер запитаю про морозиво: скільки порцій можна з’їдати за день? Чи є “безпечна доза”?
На день раджу з’їдати одне морозиво, поволі, маленькими шматочками. Звісно, може хотітися більше, але не варто. Бо в морозиві, по-перше, багато цукру, по-друге, насичених жирів, по-третє, в спеку це загрожує переохолодженням горла.
Чи правда, що для мінімізації ризиків захворіти можна запивати морозиво теплим чаєм ?
Так, це мінімізує переохолодження. Але важливо, щоб чай, вода або сік були саме теплими, а не гарячи для уникнення контрасту температур, що може завдати ще більшої шкоди.
І ще одне важливе питання для батьків – із якого віку можна давати дитині морозиво?
Педіатри, експерти з дитячого харчування і я зокрема радимо давати дітям морозиво з дво-, трирічного віку. Звісно, варто зважати на його якість.
Кажуть, улітку можна захворіти й через увімкнений кондиціонер. Якою має бути оптимальна температура в приміщенні?
Від 18 до 24 градусів, але все залежить від температури повітря надворі та індивідуальних особливостей людини, бо комусь комфортно при 18 градусах, а комусь при 22-х чи 24-х.
Найкраще ввімкнути кондиціонер і на певний час вийти з приміщення, а коли воно достатньо охолодиться, зайти і вимкнути пристрій.
Що порадите робити, коли біль у горлі чи вухах почався в дорозі або за іншої ситуації, коли нема змоги звернутися до лікаря?
Насамперед варто дотримуватися простих правил гігієни і, збираючись у подорож, особливо з дітьми, не забути аптечку. В ній мають бути протизапальні та знеболювальні препарати, а також противірусні й антисептичні.
Які прості правила допоможуть уникнути влітку нежитю та болю в горлі чи вухах?
Важливою є профілактика. Двічі на день раджу робити санацію носоглотки: промивати ніс і полоскати рот. Це має ввійти у звичку, як чищення зубів. У кожному людському організмі присутня патологічна флора, тому для звільнення його від бактерій потрібне полоскання. Це можна робити за допомогою аптечних препаратів: горлоспас, фурацилін (одна таблетка на пів склянки води) або розчини для ополіскування ротової порожнини – аквамарис, атомер, х’юмер, маример – для носа. Малим дітям безпечне промивання ротової порожнини достатньо почати з чаю (звичайного цейлонського, з меліси, рум’янку, звіробою). Ввечері перед сном ці процедури бажано повторити.
Також не варто забувати про здоровий спосіб життя, дихальну фізкультуру і фізичні навантаження, нормальне харчування та відмову від згубних звичок.
А ось чого не варто робити, то це користуватися вушними паличками, щоб витягти сірку. Краще робити це за допомогою джгутика з вати, а ще краще звернутися до лікаря.
Великої шкоди завдає і тривале користування навушниками, призводячи до запалення зовнішнього вуха. Від сильного звуку барабанні перетинки вібрують, що провокує їх ураження. Крім того, через часте запихання та виймання пристрою може пошкодитися зовнішній слуховий прохід, відтак приєднається бактеріальна флора і почнеться грибкове ураження. Отже, раджу користуватися навушниками не більш ніж дві години на день, не вмикаючи звук надто голосно.
Поясність, що має спричинити настороженість при захворюванні ЛОР-органів?
Захворювання вуха, горла, носа можуть виникати як ускладнення після приєднання гострих вірусних інфекцій. Насторожити повинен будь-який біль, збільшення підщелепних лімфатичних вузлів, погіршення слуху, а також утруднене носове дихання, виділення з вух і носа.
Які сучасні методи діагностики для виявлення проблем у ЛОР-органах використовує Центр медичних інновацій NOVO?
Під час прийому, який триває 40–45 хвилин, збираємо анамнез пацієнта, робимо отоскопічний аналіз. Якщо є сумніви чи настороженість, больовий синдром у носових пазухах, довготривалий біль голови, відчуття рідини в порожнині за барабанною перетинкою вуха, знадобиться ретельніша діагностика. Для цього можемо скерувати пацієнта на МРТ, КТ, щоб виявити запальні процеси чи якісь порушення.
Чому не варто лікуватися самому?
Самолікування дуже небезпечне. Часто люди, надивившись реклами, йдуть у аптеку і купують рекомендовані препарати для себе чи дітей, що може призвести до погіршення стану або переходу недуги в хронічну форму.
Тут усе просто: вчасно не звернулися до лікаря – зробили гірше собі. Призначати препарати має лише лікар.
Як часто варто ходити дітям і дорослим на профілактичний огляд ЛОР-лікаря?
Задля профілактики двічі на рік. Якщо є хронічні захворювання, тоді частіше. Якщо ж ігнорувати огляди, можуть початися незворотні зміни. Наприклад, хронічний тонзиліт здатен спричинити серцево-судинні захворювання або ревматизм, а захворювання вух – приглухуватість або погіршення слуху.
Ольга Шведа
Фото і відео: Твоє місто