КТ у Львові. Яким має бути томограф та як підготуватись до діагностики (відео)

20.02.2023

Про те, чим відрізняється комп’ютерна томографія від інших методів обстеження організму, які захворювання найкраще діагностують завдяки їй, кому КТ абсолютно протипоказана і як підготуватися до неї, в інтерв'ю Tvoemisto.tv пояснила радіологиня Центру медичних інновацій NOVO Вероніка Євтух.

Що таке комп’ютерна діагностика організму?

Це метод променевої діагностики. Якщо говорити точніше – рентгенівської. В основі комп’ютерної діагностики лежить той же принцип, що й у рентгенографії – рентгенівська трубка. Звісно, складніша, аніж та, яку використовують при традиційній рентгенографії для кращої візуалізації внутрішніх органів. Окрім цього, застосовують такий метод аналізу та збору зображень, як томографія. У самій назві «комп’ютерна томографія» міститься компонент, що передбачає покрокове дослідження.

Які переваги такого обстеження?

Усе залежить від ділянки, яку треба дослідити, та від того, з якими методами порівнювати. В діагностиці внутрішніх органів ми дотримуємося певного протоколу, не можемо починати все з КТ. Для того, щоби правильно спланувати діагностику, потрібна попередня інформація про пацієнта та його захворювання. А від того, що ми шукаємо, залежить обсяг дослідження і правильний вибір фізичних параметрів, щоб якісно візуалізувати внутрішні зміни. 

Метод цей відносно безпечний: пацієнт зазнає опромінення в межах допустимих доз. Важливо, що для такого обстеження має бути обґрунтована підстава, і відбувається воно винятково за скеруванням лікаря. Обстеження є швидким – на найсучасніших апаратах сканування однієї ділянки триває 10 секунд.

Чим відрізняється комп’ютерна діагностика від інших способів обстеження організму?

Можемо розглянути й порівняти певні різновиди променевої діагностики – традиційну рентгенографію, ультразвук, КТ і МРТ, не враховуючи інтервенційних. Приміром, якщо КТ порівнювати з рентгенографією, то перша в стократ точніша – дає можливість докладно проаналізувати стан внутрішніх органів, судин тощо. Що стосується ультразвукової діагностики, то тут неможливо візуалізувати легені, а КТ вважається ледь не золотим стандартом для аналізу змін органів грудної клітки. Цей метод не має конкурентів. Так само набагато точніша буде візуалізація судин. Окрім цього, КТ дає можливість добре візуалізувати кістки, є можливість отримати їх 3D-зображення. 

Із МРТ вона певним чином конкурує: тут уже можна краще аналізувати стан м’яких тканин, побачити ранні зміни, які не буде видно під час КТ. На МРТ ми краще аналізуємо стан головного і спинного мозку, чого не побачимо на КТ, а також черевну порожнину і таз. Переваги й недоліки кожного методу має знати лікар, який скеровує на те чи те обстеження, щоби визначити, яке буде найбільш інформативним, доцільним та безпечним.

Чи вважається комп’ютерна діагностика самостійним методом обстеженням, чи радше доповненням до інших?

Ця діагностика не є самостійною – людина не може прийти за власним бажанням на обстеження, навіть коли її щось турбує. Звісно, комп’ютерну томографію використовують і як метод скринінгу, коли мовиться про профілактику певного онкозахворювання, якщо у когось в родині була онкологія. В такому випадку за скеруванням людина може періодично проходити такі обстеження, щоб якомога раніше можна було виявити цю грізну патологію. 

Крім того, ми завжди працюємо згідно з протоколом, тому перед тим, як скерувати на КТ, маємо призначити або рентгенографію, або УЗД, щоби надалі вибрати метод – КТ чи МРТ і спланувати дослідження, маючи попередні результати.

Які захворювання найкраще діагностують завдяки комп’ютерній діагностиці організму?

Завдяки КТ ідеально візуалізуються захворювання грудної клітки, легені, навіть найдрібніші вузлики та вогнища. Тут конкурентів їй немає. КТ-ангіографія – також золотий стандарт для виявлення змін у судинах: можна побачити і просвіт, і стінки. Порівняно з УЗД цей метод точніший, бо жодних похибок не робить. 

Загалом найкраще діагностують на КТ зміни в легенях, судинах, органах черевної порожнини, а також поширення і виявлення збільшених лімфатичних вузлів на всіх рівнях, крововиливи. У випадку травми КТ ідеально візуалізує патологічні зміни, є можливість зробити 3D-діагностику, щоби спланувати корекцію й оперативне втручання.

Як відбувається така діагностика і скільки часу триває?

Обстеження проводить лаборант, лікар поруч може коректувати його дії, а відтак робить опис. Процес складається з часу на підготовку і безпосереднього сканування. Підготовка залежить від колективу – настільки добре організована робота медзакладу і наскільки стабільний стан пацієнта. Щодо самого дослідження на столі комп’ютерного томографа, то тут усе залежить від обсягу й апарата. На найсучасніших сканування однієї ділянки, як я вже казала, триває 10 секунд. Якщо КТ проводять із контрастуванням, то деякі зони досліджують по кілька разів, тобто виконують кілька фаз. У такому випадку обстеження разом із підготовкою може тривати до 15 хвилин.

Яким обладнанням користуються в Центрі медичних іннованій NOVO?

Маємо один із найкращих комп’ютерних томографів в Україні – так званий 160-зрізовий. Мушу пояснити: що більша кількість зрізів у назві апарата, то краща можливість швидше обстежити пацієнта й отримати чітку картинку. 

Кому протипоказана КТ?

Абсолютно протипоказана вагітним, тому їх важливо про це повідомляти. Це саме стосується будь-якого методу променевої діагностики. 

Є відносні протипоказання, коли ми робимо КТ із контрастуванням. Контраст виводиться через нирки, тому протипоказаннями будуть ниркові хвороби. Нам потрібна інформація про роботу нирок – так звані рівні креатиніну в сечі. Якщо вони підвищені, то це свідчить про ниркову недостатність, і ми не можемо взяти людину на обстеження, бо, використовуючи контраст, додатково навантажуємо нирки, і стан пацієнта може погіршитися. До всіх пацієнтів, що мають такі захворювання, ставимося прискіпливіше перед тим, як обстежувати. 

Іще один момент: контраст, використовуваний у комп’ютерній діагностиці, містить йод, тому захворювання щитоподібної залози теж є своєрідним протипоказанням. Перед цим мусимо порадитися з ендокринологом, який веде пацієнта. Відносним протипоказанням є й феохромоцитома (пухлина клітин мозкової речовини наднирників – Ред.). Так, КТ є найкращим методом діагностикує йодопрофілактики. Розмова з ендокринологинеюи ураження нирок, але під час такого обстеження стан пацієнта може погіршитися. Буває, що ми беремо його на обстеження, але мусимо дуже уважно контролювати стан опісля.

Із якого віку можна робити комп’ютерну діагностику?

Та хоч від народження. Єдине, що коли ми обстежуємо дітей, то робимо це з анестезією. Тут питання радше до анестезіологів, оскільки не всі препарати можна вводити дітям. 

Читайте також: За пів години від дзвінка вже був на прийомі. Які знижки NOVO надає бійцям на КТ і МРТ

Із якими найпоширенішими міфами про КТ Ви, можливо, стикалися?

Розумію, що іноді пацієнти бояться комп’ютерної діагностики, бо мають страх перед опроміненням. Не скажу, що це невиправдано, якщо мовиться про надмірні дози. Водночас, коли вони невеликі, допустимі відносно річної, то шкоди не завдадуть. Якщо ж дози надмірні, бо пацієнт воліє обстежуватися надто часто або ж його необґрунтовано скеровує на це лікар, то можна говорити про ускладнення. Зараз це все чітко регламентується, оскільки ми працюємо відповідно до протоколів. Ускладнення після КТ в медичній літературі взагалі не описане. Крім того, що сучасніший апарат, то безпечніший: технічні можливості томографа дозволяють зменшити променеве навантаження на пацієнта. 

Загалом КТ не є аж таким шкідливим, як думають пацієнти. Це діагностичний, дозволений у всьому світі метод.

Як підготуватися до обстеження? Дайте коротку інструкцію

Якщо обстеження проводити без контрасту, то підготовка не знадобиться, а якщо з контрастом, то за три години до цього просимо пацієнта не споживати тверду їжу. Якщо ж потрібна КТ-коронарографія, то, окрім цього, не можна вживати препарати, що провокують пришвидшене серцебиття, не пити чаю, кави. Було б ідеально, якби пацієнт, прийшовши на обстеження, повідомляв, які препарати, призначені лікарем, він зуживає, щоби ми розуміли, чи є якісь застереження, чи можемо відтермінувати дослідження. Стосовно проведення КТ з анестезією для дітей чи й деяких дорослих теж є нюанси. Про них зазвичай повідомляють наші адміністратори при запису по телефону.

А коли можна отримати результат?

Усе залежить від складності обстеження. Якщо немає надзвичайної патології чи речей, які насторожують радіолога, то результат пацієнт отримає впродовж дня. Тобто якщо обстеження зробили вранці, то вже до вечора можна мати висновок. Можемо надіслати його на електронну адресу, що дуже зручно для більшості людей. 

Є обстеження, які потребують більше часу для оцінки стану здоров’я пацієнта. Це зазвичай КТ черевної порожнини і органів малого таза. Часто доводиться робити порівняльний аналіз, маючи результати попередніх обстежень. У таких випадках звертаємося до архіву, що теж вимагає певного часу.

Ольга Коваль
Фото Івана Станіславського

Заявка на прийом *Заповнення форми не гарантує остаточний запис на бажаний час. Дочекайтеся дзвінка задля підтвердження запису