Газета "Життя", №2 (315) 2017 р.
https://glife.com.ua/
Цьогорічна зима повсякчас дивує своїми погодними сюрпризами, тож не дивно, що чимало людей скаржиться на погане самопочуття, зокрема ті, хто потерпає від серцево-судинних недуг. Як уберегти своє серце - за словами древніх мудреців, «джерела нашого життя», від несприятливих чинників, які симптоми, що свідчать про серцево-судинні захворювання, повинні насторожити нас, і про те, що допоможе покращити роботу нашого серця, розповідає лікар-кардіолог медичного центру «NOVO» (м. Львів) Тетяна Ярославівна Куцик.
- Останнім часом збільшилася кількість захворювань серцево- судинної системи - це пов’язано зі зростанням чинників ризику, що призводять до виникнення серцево-судинних недуг. Передусім це неправильне харчування, малорухливий спосіб життя, шкідливі звички: зловживання алкоголем, куріння, зміна погодних умов (біоритмів) та збільшення психоемоційного навантаження. Тож змінився і контингент хворих - спостерігаємо збільшення кількості молодих осіб, які потерпають від серцево-судинних захворювань.
- Які симптоми можуть свідчити про те, що з нашим серцем не все гаразд?
- Насправді симптоми серцево-судинних хвороб дуже різні, зокрема, біль у ділянці серця - пече, тисне, ниє - із поширенням у ліву частину грудної клітки, відчуття дискомфорту під час фізичного навантаження, задишка, біль голови, посилене серцебиття, загальна слабкість і швидка втома. На ці симптоми обов’язково повинен звертати увагу кожен, оскільки ігнорування їх призводить до прогресування недуги, інколи - до летальних випадків. Щодо обстежень, які допоможуть встановити діагноз: у разі виникнення скарг із боку серцево-судинної системи призначають електрокардіографію - це метод обстеження, який допоможе діагностувати - підтвердити чи спростувати різноманітні аритмії, інфаркт міокарда. Потрібно також зробити ультразвукове обстеження серця, що дасть змогу відкинути вроджені вади серця, підтвердити гостру коронарну патологію захворювання судин. А ще роблять загальний аналіз крові та біохімічний аналіз крові з вени, що допоможе встановити рівень холестерину, оскільки за серцево-судинних захворювань дуже часто змінюється ліпідний обмін, тож, знаючи ці показники, лікар матиме змогу на них впливати.
- Що є корисним і які табу існують для тих, у кого виявили серцево-судинні недуги?
- Передусім потрібно переглянути свій раціон харчування. Бо недарма ще Гіппократ казав, що ми є тим, що ми їмо. Потрібно обмежити вживання солі, м’яса з видимим прошарком жиру, ковбас, паштетів, яєць, жирних сортів риби, картоплі, майонезу, кетчупів, соусів, свіжих здобних булочок, кави, натомість надати перевагу нежирним сортам м’яса - курці, індичці без видимого жиру та шкіри, морським сортам риби, знежиреним молочним продуктам. Корисним є і фізичне навантаження - наприклад, проходити близько 3 км щодня середнім кроком упродовж 40 хвилин. Загалом кожній людині віком після 30 років потрібно подбати про профілактику серцево-судинних недуг. Щоденні фізичні навантаження, заняття на тренажерах, швидка ходьба також будуть корисними для профілактики серцево-судинних недуг. Тим, хто полюбляє каву, потрібно пам’ятати про те, що цей напій спочатку провокує підвищення частоти серцевих скорочень, а потім нерідко стає причиною погіршення настрою, виникнення апатії. Тож краще замінити вживання кави чаєм - він має більш підбадьорливий ефект - до шести годин дії, хоча зловживати ним також не варто. Час до часу можна вживати чай каркаде, який містить флавоноїди - речовини, які зміцнюють стінки кровоносних судин, а також чай із глоду, який допомагає знизити тиск та нормалізувати кровообіг.
Загалом пацієнтам зі серцево-судинними проблемами я б рекомендувала вести щоденник здоров’я, в якому занотовувати найменші відчуття дискомфорту в грудній клітці, оскільки багато недуг розвивається непомітно, а такий щоденник допоможе лікарю швидше встановити діагноз, вчасно надати медичну допомогу та покращити прогноз захворювань.
Оскільки тепер зимовий період, а взимку частішають загострення серцево-судинної системи, потрібно дотримуватися практичних порад щодо того, як цей період пом’якшити для пацієнта:передусім потрібно уникати вживання солоних страв, консервацій, квашених, маринованих огірків, помідорів, квашеної капусти, оскільки це призводить до підвищення тиску: сіль затримує воду, відтак це сприяє підвищенню тиску. Також варто переглянути свій раціон - додати більше м’яса нежирних сортів, бо це джерело білка, який бажано їсти в першій половині дня, щоб зігрітися (ці продукти ще називають батареями, адже взимку вони можуть покращити наш енергетичний обмін). Можна вживати банани, яблука. Не рекомендують вдягатися надто тепло, як капустина, адже закутаній людині гаряче в приміщенні, в офісі, а потім холодно на вулиці, такий перепад температури є небезпечним для серця. Тож краще вдягатися, щоб відчувати легку прохолоду, а коли чекаємо транспорт, активні рухи допоможуть збагатити нашу кров киснем. Рекомендовано на кожну годину інтелектуальної праці намагатися хоча би 15 хвилин присвячувати релаксації. Ще одна основна порада - не вдавайтеся до самолікування. У разі виникнення будь-якого дискомфорту із перелічених скарг потрібно звертатися до лікаря, щоб вчасно отримати допомогу. А також тим особам, які хворіють на гіпертонію, бажано носити зі собою таблетки для зниження тиску.
- Якщо говорити про рекомендації в інші пору року - зокрема, працю на присадибних ділянках, інші фізичні навантаження, про що повинні пам’ятати ті, хто має проблеми зі серцево-судинною системою?
- Людям літнього віку, які полюбляють працювати на дачних ділянках, рекомендують працювати зранку до 11-ї години, доки не виглянуло сонце. На спеці перебувати протипоказано, адже це сприяє підвищенню артеріального тиску і може призвести до гіпертонічної кризи. Працювати треба дозовано - до виникнення дискомфорту в ділянці серця, до появи задишки - не варто себе перевантажувати. Не можна піднімати більш аніж 3-5 кг або принаймні брати ношу у дві руки, а не в одну. Так само молодим людям із серцево-судинними недугами не варто робити сильні кардіонаван- таження до консультації лікаря - людину потрібно обстежити, а тоді визначати, які навантаження їй рекомендують. Людині, в якої тиск не перевищує позначки 140-90, зовсім не протипоказані помірна ходьба чи плавання.
Варто пам’ятати про те, що серце - основний орган кровоносної системи, це «світло і сонце нашої душі», тож ми повинні його берегти і вчасно звертати на нього увагу.
Спілкувалася Зоряна ГРАБАР